imagine articol

U16: Înfrângere cu Bulgaria, jucăm pentru locurile 7-8

Reprezentativa Under 16 a României a pierdut astăzi jocul cu Bulgaria, contând pentru meciurile de clasament 5-8 din cadrul Campionatului European Divizia B. Competiția se desfășoară în Muntenegru, la Podgorica.

Cele două echipe și-au ținut piept una alteia cu succes timp de peste 15 minute, însă România a suferit puternic la capitolul preciziei de dincolo de semicerc, iar acest lucru s-a simțit în ultimele minute de dinaintea pauzei mari. Bulgarii au înscris cu generozitate și tricolorii au rămas la aproape zece puncte în spate.

Revenirea de la cabine a adus o desprindere și mai clară a vecinilor de la sud de Dunăre, aceștia punând un maxim de 13 puncte drept ecart (54-41, min. 26). România a tras din nou tare și a echilibrat situația grație unui run de 11-0 consemnat în ultimele minute ale sfertului al treilea și primele ale ultimei secvențe (54-53, min. 32).

Munca a continuat, însă egalarea a venit abia cu 70 de secunde înainte de fluierul final, în urma unei combinații frumoase între Sucală și Pașca. Bulgarii au mai înscris o dată de la distanță, însă la celălalt capăt al terenului Cochela a reparat erorile la finalizare ale lui Somăcescu și a egalat din nou cu 25 de secunde rămase de joc.

Bulgarii au dus atacul până la final și au înscris în ultima fracțiune de secundă, trimițând echipa noastră să evolueze pentru locurile 7-8.

Bulgaria - România 79-77 (19-22, 22-10, 13-18, 25-27)Marcatori România: Licurici 20 (5 rec., 1 p.d., 1 int.), Năstruț 14 (2 rec., 2 p.d.), Sucală 11 (5 rec., 2 p.d., 2 int.), Cochela 8 (8 rec.), Somăcescu 8 (4 rec., 3 p.d., 1 int.), Grasu 6 (7 rec., 1 int., 1 capac), Marinău 4 (2 rec., 1 p.d., 3 int.), Pașca 4 (1 rec., 1 p.d.), Mandisodza 2 (1 rec.), Coste (1 rec.). A mai jucat Turdean.

Ultimul meci al tricolorilor la acest Campionat European va avea loc sâmbătă, 17 august, cu începere de la ora 14.45, adversară fiind învinsa dintre Cehia și Belgia.