U16: Înfrângere cu Știința la Turneul Final 1A

Echipa noastră de Under 16, antrenată de Branko Cuic și Mihai Racovițan, ajutați de preparatorul fizic Andrei Bălan, a cedat astăzi în cel de-al patrulea meci din cadrul Turneului Final 1A, ce se desfășoară în aceste zile la Focșani. Adversară a fost echipa Știința București, iar meciul a fost unul echilibrat, dar controlat de bucureșteni. Sportivii noștri au reușit mai multe reveniri în joc, una chiar pe final, însă până la urmă Știința a învins la o posesie diferență.

• U-BT Cluj-Napoca - Știința București 79-82 (18-18, 13-19, 26-21, 22-24)
    Marcatori U-BT: Pașca 22 (8 rec., 3 p.d.), Diaby 19 (12 rec., 2 p.d., 5 int., 2 capace), Sfîrlea 9 (1 rec.), Somăcescu 8 (6 rec., 2 p.d., 2 int.), Turdean 8 (2 rec., 1 p.d., 2 int.), Sucală 8 (1 p.d., 1 int.), Niste 2 (3 rec., 1 p.d.), Coste 2 (1 int.), Zăpârțan 1, Cristescu (4 rec.). A mai jucat Balazs.

MECIURILE POT FI URMĂRITE LIVE PE YOUTUBE AICI!

Această înfrângere nu afectează calificarea în ultimul act. Se joacă în sistem fiecare cu fiecare, primele patru echipe din clasament urmând să se califice la Turneul Final 2A, în fapt Final Four-ul campionatului, ce se va juca la o dată ulterioară, într-o locație nestabilită încă. Cu cele trei victorii de până acum, U-BT este sigură de prezența în ultimul act al competiției, respectiv Turneul Final 2A.

• 14:00 LPS Focșani - U-BT Cluj-Napoca

Primele patru clasate vor juca în semifinale (locul 1 cu locul 4, locul 2 cu locul 3).