U16: Victorie clară cu Finlanda la Campionatul European Divizia B

Echipa națională Under 16 a României, pregătită de Branko Cuic și Sergiu Popa, a avut astăzi o zi excelentă, reușind să învingă fără drept de apel Finlanda în cea de-a 4-a zi de competiție, la Podgorica (Muntenegru).

Tricolorii și-au făcut lejer un meci ce se anunța dificil, reușind încă din startul meciului să se desprindă, pe fondul unei precizii foarte bune de dincolo de semicerc, Marinău, Năstruț și Sucală conectând de la distanță.

Pătrunderile sportivilor noștri au pus mari probleme defensivei nordicilor, aceștia neputând opri atacurile decât prin fault. România a făcut nu mai puțin de 39 de vizite la linia de libere și a reușit să fructifice 28 dintre ele.

Ultima parte a celei de-a doua reprize a fost destinată jucătorilor care au prins mai puține minute de joc, aproape toți sportivii reușind să contribuie pe tabela de marcaj.

Finlanda - România 58-83 (7-28, 12-15, 12-18, 27-22)Marcatori România: Sucală 17 (4 rec., 3 p.d., 2 int.), Grasu 13 (10 rec., 2 p.d., 2 int.), Pașca 12 (1 rec.), Năstruț 11 (3 rec., 2 p.d., 2 int., 2 capace), Licurici 9 (2 rec., 1 p.d., 3 int.), Somăcescu 6 (4 rec., 3 int.), Marinău 6 (2 rec., 2 p.d., 1 int.), Cochela 4 (6 rec., 1 p.d., 2 int., 2 capace), Coste 3 (3 rec., 1 p.d.), Turdean 2 (3 p.d.), Mandisodza (1 p.d.). A mai jucat Schmidt.

Cu această victorie, tricolorii se apropie tot mai mult de calificarea pentru locurile 1-8, ultimul joc, cel în compania Marii Britanii, fiind decisiv.

Tot astăzi s-au mai jucat meciurile Slovacia - Austria 85-62 și Marea Britanie - Belgia.

Marți, așadar, tricolorii vor evolua împotriva Marii Britanii în ultimul meci din faza grupelor. Acesta va avea loc cu începere de la ora 14.45 și va putea fi urmărit live AICI.