Echipa de Under 18 a clubului nostru nu a cunoscut înfrângerea până acum în acest sezon, fiind singura echipă din cadrul clubului cu această performanță.

Juniorii antrenați de Miorad Perović (antrenor principal), Răzvan Cenean și Alexandru Irimia (secunzi) au jucat în acest sezon al Campionatului Național 20 de meciuri, obținând tot atâtea victorii.

În Faza 1, sportivii noștri au evoluat în Grupa 1, alături de echipele LPS Bihorul - CSM Oradea, SCM Timișoara și Wildcats Baia Mare. Faza a 2-a a competiției a opus echipei noastre formațiile Știința București, SCM Timișoara și CSȘ Unirea Iași, pentru ca în Faza a 3-a (în fapt Faza Semifinală) să avem ca adversari pe LPS Focșani, CSȘ Nr. 4 București, CSU Sibiu, CSU Ploiești și CSO Voluntari.

Primele două faze au consemnat victorii pentru U-BT în toate meciurile disputate, iar cea de-a treia se afla în plină desfășurare la momentul întreruperii competițiilor. 

Iată rezultatele obținute:

  • Faza Semifinală, Grupa 1A
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSO Voluntari 70:46    
    • LPS Focșani - ACS U-BT Cluj-Napoca 60:69
    • CSS Nr 4 București - ACS U-BT Cluj-Napoca 50:85    
    • CSU Sibiu - ACS U-BT Cluj-Napoca 52:80
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - LPS Focșani 81:68    
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSU Ploiești 77:73
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSS Nr 4 București 77:48
    • CSO Voluntari - ACS U-BT Cluj-Napoca 57:73    
  • Faza 2, Grupa A-A
    • CSU Stiinta București - ACS U-BT Cluj-Napoca 77:86
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CSS Unirea Iași 101:73
    • CS SCM Timișoara - ACS U-BT Cluj-Napoca 42:85    
    • ACS U-BT Cluj-Napoca -  CSU Știinta București 101:78    
    • CSS Unirea Iași - ACS U-BT Cluj-Napoca  52:92        
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CS SCM Timișoara 86:40
  • Faza 1, Grupa 1:    
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - CS SCM Timișoara 82:55    
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - ACS Wild Cats Baia Mare 100:70    
    • LPS Bihorul CSM Oradea  - ACS U-BT Cluj-Napoca 52:67        
    • CS SCM Timișoara - ACS U-BT Cluj-Napoca 42:82        
    • ACS Wild Cats Baia Mare - ACS U-BT Cluj-Napoca 30:113    
    • ACS U-BT Cluj-Napoca - LPS Bihorul CSM Oradea 80:70

Întrucât la acest nivel de vârstă nu se țin statistici individuale, vom remarca cele mai interesante cifre ale echipei:

  • echipa noastră are o medie de 84,35 puncte înscrise în fiecare meci și doar 56,75 primite;
  • cea mai mare diferență de scor a fost înregistrată în etapa a 2-a, în deplasare în compania băimărenilor de la Wild Cats, scor 113-30. În ciuda diferenței enorme, aceasta nu este cea mai mare din întreg campionatul Under 18; 
  • cea mai mică diferență de scor a fost de două posesii, respectiv 77-73 vs. CSU Ploiești;

În urma rezultatelor înregistrate în Faza Semifinală, echipa noastră este matematic calificată la Turneul Final 1A, cu două meciuri rămase de disputat (vs. CSU Ploiești în deplasare și vs. CSU Sibiu pe teren propriu).

Lotul înscris de U-BT pentru categoria Under 18 îi cuprinde pe Dragoș Lucian Axinte, Balazs Marton Bencze, Răzvan Andrei Boboș, Paul Călugăreanu, Darius Sorin Coste, Modibo Diaby, Luca Bogdan Domocoș, Alexandru Cristian Drăgan, Marian Alexandru Duică, Ștefan Grasu, Toma Lungoci, Vlad Mihai Nistor, Horea Mihai Orban, Alexandru Ștefan Pașca, Anton Rotaru, Andrei Sfîrlea, Tudor Ștefan Somăcescu, Dan Sucală, Tudor Todea, Alexandru Turdean și David Zăpârțan.

Vom comunica decizia organizatorilor în privința disputării următoarelor meciuri deîndată ce aceasta va fi disponibilă. 

CLASAMENT FAZA SEMIFINALĂ:

  • Campionatul Național U18 2019-2020
  • Faza 3, Grupa 1A
# Echipa P W L F-A PTS
1 U-BT Cluj U18 8 8 0 612-454 16
2 L.P.S. Focșani U18 7 4 3 533-507 11
3 C.S.Ș. Nr. 4 București U18 7 3 4 422-501 10
4 C.S.U. Sibiu U18 6 2 4 388-410 8
5 C.S.U. Ploiești U18 6 2 4 366-404 8
6 C.S.O. Voluntari U18 6 1 5 386-431 7