Cu mult înaintea demarării competițiilor naționale, sportivii noștri încep participările în întrecerile continentale. Dacă la începutul lunii septembrie au debutat în noul sezon de European Youth Basketball League baschetbaliștii noștri de Under 14, este acum rândul colegilor mai mari, cei de Under 17.   

Sportivii noștri, antrenați de Milorad Perovic și Alexandru Irimia, au fost înscriși în secțiunea Junior, acolo unde participă baschetbaliști de până în 20 de ani. 

Primul turneu va avea loc la Nyiregyhaza, în perioada 19-22 septembrie

Alături de U-BT, în Grupa A a secțiunii Central Europene vor mai evolua echipele BC Kolin (Cehia), Skuru Basket Stockholm (Suedia), SBK Junior Levice (Slovacia), NBA Academy Mumbai (India), Szolnoki Kosarlabda Akademia și Nyiregyhaza Blue Sharks din Ungaria, Basket Rimini Crabs (Italia) și Idependents Basketball (Franța).

Lotul înscris de U-BT în această competiție este format din generația 2003, alături de doi sportivi născuți în 2004 și doi în 2005: Vlad Nistor, Dan Sucală, David Zăpârțan, Alex Turdean, Alex Pașca, Cristian Drăgan, Ștefan Grasu, Dragoș Lungu, Modibo Diaby, Paul Călugăreanu, Tudor Somăcescu, Balazs Bencze Marton, Darius Coste, Răzvan Andrei Boboș, Andrei Sfîrlea, Andrei Dardai și Abdoulaye N'Diaye. Dintre aceștia, antrenorii vor alege lotul care va face deplasarea în Ungaria. 

U-BT va juca patru partide în acest turneu:

  • 19.09, ora 18.30 SBK Junior Levice - U-BT Cluj-Napoca
  • 20.09, ora 14.00 U-BT Cluj-Napoca - BC Kolin
  • 21.09, ora 14.30 Szolnoki Kosarlabda Akademia - U-BT Cluj-Napoca
  • 21.09, ora 20.30 U-BT Cluj-Napoca - NBA Academy India

Meciurile pot fi urmărite live pe canalul de Youtube Sportopus la orele menționate (ora României).